فهرست بستن

نگاهی به اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو

مجید مشیدی

نگاهی به اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو

اجلاس ادواری شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در هفده کشور جهان منجلمه ایران در همین ماه فوریه در ژنو برگزار شد. روزهای پانزده تا هفده فوریه به بررسی وضعیت نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی اختصاص داده شده بود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد  يک زيرمجموعه از “مجمع عمومی سازمان ملل متحد” است. اين شورا در سال 2006 به ابتکار کوفی عنان از دل کمیساریا قبلی بوجود آمد و وظيفه نظارت بر اجرای مصوبات حقوق بشر سازمان ملل را در سراسر جهان به عهده دارد. 47  کشور عضو این شورا هستند که بسیاری از این  دولت ها خود از خاطیان حقوق بشر در کشورهای خود هستند. هیئتی از سه دولت  عضو شورای حقوق بشر که به قید قرعه انتخاب می­شوند تا بررسی حقوق بشر در هر کشور را انجام دهند و در رابطه با وضعیت حقوق بشر در رژیم اسلامی سه کشور سنگال، مکزیک و پاکستان انتخاب شدند.  اين شورا می تواند در صورت نقض حقوق بشر به طور سیستماتیک در کشوری با اکثريت آرا به فرستادن هئیت بررسی به آن کشور اقدام کند.جمهوری اسلامی ایران در نشست قبلی اين کميساريا خواهان عضويت در آن شد اما از آنجاکه يکی از شرایط عضويت در اين شورا تعهد به معيار های حقوق بشر و همکاری با اين کميسارياست اين تقاضا پذيرفته نشد. هیئت رژیم اسلامی  امسال 33 نفر بودند که سرپرستی آن به عهده محمد جواد لاریجانی بود. نکته قابل توجه حضور سازمان های غیر دولتی در ترکیب هئیت ایرانی است . در گذشته سازمان های غیر دولتی می توانستند مستقل در این اجلاس شرکت کنند. باید یاد آوری کنم که سعید مرتضوی، قاضی جلاد رژیم، به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در اولین جلسه این شورا در سال 2006 شرکت کرد.


روال جلسه در روز پانردهم چنین بود که  هیئت جمهوری اسلامی گزارشی در رابطه با فعالیت نظام در زمینه حقوق بشر به اجلاس ارائه داد در این گزارش رژیم اسلامی اعمال فشار و سرکوب مخالفین سیاسی، دگر اندیشان و اقلیت های مذهبی را تکذیب کرد و ادعا کرده است که وضعیت زنان طی سه دهه گذشته در عرصه های مختلف با “پیشرفت” همراه بوده است و ذکر موارد دیگر در این گزارش  که ایران تحت حاکمیت آخوند و قوانین اسلام نمونه است و سپس محمد جواد لاریجانی و دیگر اعضا هئیت به دفاع از گزارش خود که ایران مهد دمکراسی است ! پرداختند و نمایندگان کشورهای حاضر در اجلاس هریک بین دو تا سه دقیقه سئوالاتی از هئیت جمهوری اسلامی مطرح کردند . سازمان های غیردولتی حاضر در اجلاس اجازه سئوال کردن نداشتند. کشورهای  که ارتباط نزدیک با ایران دارند و از قبل هم از لحاظ سیاسی با آنان برای کم رنگ کردن نقض حقوق  بشر گفتگو شده بود بخش عمده ای از سئوال کنندگان را به خودشان اختصاص داده بودند.  این امر باعث شد که زمان کشورهای که در رابطه با  نهادهای  حقوق بشری هستند و خواستار مطرح کردن سئوالات جدی بودند را کاهش داد. در روز دوشنبه پانرده فوریه محمد جواد لاریجانی سرپرست هیئت رژیم اسلامی به شرح نگاه نظام اسلامی به حقوق بشر پرداخت  و با وقاحت اعلام کرد که: ” هیچ کس به عنوان فعال حقوق بشر در ایران دستگیر نمی شود ” و “ایران یکی از کشورهای مهم دموکراتیک درمنطقه شده است” و سپس  فاطمه عالیا به  تمجید از تلاس مجلس اسلامی در دفاع از حقوق بشر پرداخت. به مدت سه ساعت بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران  در روز پانردهم فوریه به طول انجامید و نمایندگان کشورهای مختلف نظرات خود را پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران مطرح کردند.

نمایندگان برخی از کشورهای  اروپائی ، آمریکا ، کانادا و استرالیا سئوالاتی در رابطه تظاهرات مردم و استفاده دولت ازخشونت  علیه تطاهرکنندگان ، تجاوز  در زندان ها ، بستن مطبوعات و دستگیری روزنامه نگارها ، قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، محدودیت های مذهبی علیه اقلیت های مذهبی، اعدام نوجوانان و… را مطرح کردند و در نهایت  موارد ذیل را از رژیم اسلامی خواستار شدند : هیئتی ویژه سازمان ملل برای بازدید از زندان ها، لغو اعدام نوجوانان ، آزادی زندانیان سیاسی ، احترام به حقوق اقلیت های مذهبی، بررسی وقایع  زندان کهریزک و محاکمه کسانی که در شکنجه ها وتجاوز ها شرکت داشتند ، توقف سنگسار ، پیوستن به کنوانسیون منع شکنجه و…

نمایندگان چین، هند، نیکاراگویه ، برزیل، لبنان، ونزوپلا ، بولیوی، بحرین، بنگلادش، کویت، یمن ،الجزایر، سریلانکا ارمنستان، زیمباوره، ویتنام و… رضایت خوشان را از اجرا حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی ابراز داشتند و خواستار ادامه روند فعلی شدند برای نمونه می تواند صحبت نماینده چین را ذکر کرد ، دیگران هم کم و بیش به همین روال از رژیم اسلامی تعریف و تمجید کردند. نماینده چین می گوید: ” قانون اساسی ایران به آزادی های بنیادی وحقوق بشر اشاره می کند و ما شاهد حضور نهادهای حقوق بشری در ایران هستیم. ما شاهد چشم انداز بیست ساله و توسعه اجتماعی در ایران هستیم. ایران برای همکاری با مکانیسم های حقوق بشر در ایران متعهد است. چین از ایران تشکر می کند از تلاش هایش. اگر چه ایران با چالش های متعددی روبرو است. چین از تلاش های برای تنوع فرهنگی و گفت وگوی تمدنها تشکر می کند. چین دید که در گزارش ایران آمده بود که می خواهد بیسوادی را به صفر برساند. چین از ایران می خواهد که به تلاش های خود در این زمینه ادامه بدهد.”

هیئت اعزامی رژیم اسلامی به صورت غیر رسمی روز چهارشنبه هفده فوریه پاسخ خود را در مورد سئوالات مطرح شده ارائه داد  و سپس شورای حقوق بشر گزارش نهائی در رابطه با ایران را تصویب کرد .در این گزارش 189 مورد که از طرف کشورهای مختلف در زمینه نقض حقوق بشر در ایران ذکر شد. هیئت جمهوری اسلامی رسماً از پذیرفتن 45 مورد مهم از تذکرات کشورها عضو شورای حقوق بشر، سر باز زده و پاسخگویی به 20  مورد دیگر را به ماه ژوئن آینده موکول کرد. در ماه ژوئن آینده شورای جدید حقوق بشر ادامه بررسی پرونده ایران را که در نیویورک برگزار می شود بعهده خواهدداشت.


در نهایت رژیم اسلامی که سی و یک سال از هر جنایتی علیه مردم ایران کوتاهی نکرده است، مخالفتش رابا بخشی از خواسته های  دولت های عضو شورای حقوق بشر  که در ذیل  می آید اعلام کرد:

1. عدم تضمین رعایت قانون مجازات و حقوق تضمین شده در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران عضو آن است.

2. مخالفت با  دعوت از گزارشگر ویژه در مورد شکنجه برای دیدار از ایران .

3. مخالفت با  اصلاح قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و دختران در قوانین کشوری” در عین “امضاء پیمان رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان”

4. مخالفت با  توقف فوری اعدام نوجوانان و زندانیان سیاسی.

5. مخالفت با توقف شکنجه در بازداشتگاه ها و تحقیق در مورد شکنجه های ادعا شده و تعقیب قضایی پرونده.

6. مخالفت با تضمین آزادی فوری همه بازداشت شدگان غیر قانونی.

7. مخالفت با  تضمین استقلال نظام قضایی، صرف نظر کردن از دادگاه های جمعی و اجرای موثر حق دفاع.

8. مخالفت با پایان دادن به محدودیت های شدید در مورد حق آزادی بیان، تجمع و تشکل، و پایان دادن به آزار و اذیت و محاکمه روزنامه نگاران و وب لاگ نویسان.

9.  مخالفت با  محاکمه مقامات امنیتی که در شکنجه، تجاوز جنسی و قتل نقش داشتند.

تجمع اعتراضی ایرانیان با گرایش های مختلف از ساعت اولیه روز پانزدهم در میدان ملت ها در مقابل مقر اروپائی سازمان ملل در ژنو قابل توجه بود. سازماندهندگان پیش بینی می کردند پس از وقایع اخیر در داخل کشور حداقل چند هزار نفر ایرانی از سراسر اروپا به ژنو خواهند آمد. ولی متاسفانه چنین نبود. در روز اول چند صد تن حضور داشتند و دو روز دیگر خیلی کمتر . عدم هماهنگی بین نیروهای شرکت کننده که از طیف های مختلف مخالفان بود برای هر شرکت کننده که وارد میدان ملت ها در مقابل مقر اروپائی سازمان ملل می شد کاملا مشهود بود.

در هر گوشه ای ازمیدان تعدادی به شعار دادن مشغول بودند و گاهی هم در بیان شعارها بین آنان برخورد لفظی ایجاد می شد که خوشبختانه فقط تا همین حد پیش می رفت. تعدادی خواستار حمایت از جنبش سبز به رهبری موسوی بودند که حتی با شعار سرنگون باد رژیم اسلامی ، واکنش نشان می دادند و این موضوع چند مورد تنش بین شرکت کنندگان ایجاد کرد. قرار بود مراسم اجلاس به طور مستقیم در میدان پخش شود که قطع برق از صبح این امکان را از شرکت کنندگان گرفت بعضی ها می گفتند که قطع برق مشکوک است و این کار مقامات شهر ژنو می باشد و آنان خواستند تا اختلالی در تجمع ایجاد کنند . آیا این موضوع صحت داشته یا نه ؟ تا به امروز از سوی سازماندهندگان توضیحی داده نشده است. نگارنده که خود در این تجمع حضور داشت یک بار دیگر شاهد پراکندگی نیروهای مخالف رژیم بود .  برای سرنگونی رژیم اسلامی ، مبارزه طبقاتی را در تئوری و عمل می بایست در نظر گرفت. دوستانی که می پندارند که با جریان هایی تحت پوشش چپ ! که از ابتدا تا به امروز در کنار رژیم اسلامی بوده و خط استحاله را پیش می برند ، می تواند “ائتلاف میدانی ” داشته باشند سخت در اشتباه هستند. متاسفانه این دوستان مواضع این جریان ها را  طبقاتی نمی بینند یا نمی خواهند ببیند. در آینده  بیشتر در این زمینه باید نوشت که چرا در تدارک این تجمع بیش از یک ماه انرژی گرفت ولی نتیجه به هیچ وجه سازماندهندگان را راضی نکرد!  این سرفصل نشان داد  عدم حضور کوبنده اپوزیسیون سرنگونی طلب در صحنه که می توانست افکار جهانی را علیه نقض حقوق بشر بسیج کند قابل رویت بود. همین طوریکه در فوق ساختار شورای حقوق بشر سازمان ملل تشریح شد این ساختار که کاملا سیاسی به حقوق بشر نگاه می کند و رای اعضایش قابل مذاکره می باشد به هیچ وجه نمی تواند  و نمی خواهد به رژیم اسلامی فشار بیاورد .  شورای جدید حقوق بشر در ماه ژوئن در نیویورک پرونده جمهوری اسلامی را پیگیری خواهد کرد امیدواریم که مخالفان رژیم اشتباهی که در ژنو رخ داد را تکرار نکنند و در آنجا با سازماندهی و با شعار نه به تمامیت جمهوری اسلامی در میدان حضور داشته باشند.

مجیــد مشیــدی

21فوریه 2010

madjidmoshayedi@gmail.com

www.m-moshayedi.com