فهرست بستن

نشست اول اکتبر در ژنو !

مجیــد مشیـــدی

نشست اول اکتبر در ژنو !

نشست گروه  1+5  روز اول اکتبر در مقر اروپائی سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد. تمام نظرها به سوی این مذاکره است. پیش تر اعلام شده بود این مذاکرات در ترکیه انجام می شود ولی به پیشنهاد خاویر سولانا نشست درکشورسوئیس برگزارخواهد شد. با نگرشی به مواضع دو طرف مذاکره کننده شاید اهمیت این نشست بیشتر روشن شود.

«ديويد میلیبند» می گوید : ” نشست اول اكتبر زمينه دستيابی به راه‌حلی فراگیر، درازمدت و قابل قبول را برای مسئله هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو فراهم می‌كند.”

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه گروه 1+5 در نیویورک، پاسخ به این سئوال که آیا این گروه پیشنهاد جدیدی را در دیدار ژنو به رژیم تهران ارائه خواهد کرد، گفت: ” خیر. موضع ما تغییر نکرده است، تعلیق در برابر تعلیق. “

منظور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تعلیق فعالیتهای غنی سازی اورانیوم از سوی رژیم تهران در برابر خودداری دولتهای غربی از اعمال تحریمهای جدید علیه این رژیم است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر خارجه این کشور در نشست گروه 1+5  با ایران در اول اکتبر شرکت خواهد کرد. براساس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، برنز در نشست اول اکتبر حامل این پیام از طرف دولت اوباما برای ایران خواهد بود که:” زمان برای پاسخگویی ایران به نگرانی‌ها درمورد اهداف هسته‌ای این کشور رو به پایان است.”

نشست اول اکتبر نخستین نشست مقام‌های دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، با رژیم اسلامی خواهد بود و یک فرصت  برای تماس دیپلماتیک مستقیم آمریکا با ایران است که هر دو کشور استقبال می کنند.

گوردون براون، نخست وزير انگليس در نشست شوراى امنيت سازمان ملل گفت : ” اگر ايران در پى ساخت سلاح هسته اى باشد جهان بايد اعمال “تحريم هاى شديدتر” عليه ايران مورد بررسى قرار دهد. “
نيکلا سارکوزى، رييس جمهور فرانسه نيز در نشست شوراى امنيت سازمان ملل از گفت و گو با ايران حمايت کرد ولى مدعی شد که زمان براى چنين مذاکراتى محدود است. وی در هفته های اخير بارها اعمال تحريم های گسترده تر عليه ايران را خواستار شده است.

مدودف اظهار داشت که :” من، تحريم ها را بهترين راهکار برای دستيابی به نتيجه مطلوب تلقی نمی کنم ، اما با اين وجود اگر همه احتمالات برای تاثيرگذاری بر اين اوضاع راه به جايی نبرد، در آن صورت می توانيم تحريم های بين المللی را بکار بنديم.”

سخنگوی وزارت خارجه چين از همه کشورهای مرتبط با اين موضوع خواسته است که: “تلاش های ديپلماتيک” خود را چند برابر کنند تا ايران به غنی سازی اورانيم پايان دهد. ” وى بار ديگر اين موضع چين را تکرار کرده که بهترين راه صلح آميز براى حل مسئله اتمى ايران، مذاکره است.

اما سردمداران جمهوری اسلامی در شرایطی با گفتگوهای اول اکتبر موافقت کرده‌اند که گفتگو درمورد برنامه هسته‌ای را منتفی اعلام کنند. ارائه “بسته پيشنهادی جمهوری اسلامی ايران به کشورهای غربی” که پنج صفحه بیشتر نبود،  موضوع مهم ديگری است که بر نشست گروه 1+5 با ايران سايه افکنده است. آنچه که از سرفصل های انتشار يافته از اين بسته در رسانه ها بر می آيد، موضوعات سياسی – امنيتی، اقتصادی و بين المللی از جمله محورهايی هستند که رژیم اسلامی مایل است با غرب مذاکره کند. بسته پيشنهادی جمهوری اسلامی  با واکنش های متفاوتی از سوی مقامات غربی روبرو شده است.

يکي ديگر از تحولات مرتبط با موضوع ايران در روزهای اخير که بازتاب بسيار وسيعی در محافل سياسی و رسانه ای داشته است، نامه مسئولان هسته ای رژیم اسلامی  به دبيرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی مبنی بر اعلام تاسيسات دوم جمهوری اسلامی برای غنی سازی اورانيوم بوده است.

با آغاز نشست گروه 1+5 با نمايندگان رژیم اسلامی در ژنو، برای غرب باهدف تاثيرگذاری بر اين نشست و فراهم آوردن مقدمات لازم برای اعمال تحريم های جدی تر عليه جمهوری اسلامی، تاسيسات دوم جمهوری اسلامی ايران برای غنی سازی اورانيوم بسیار مناسب برای فشار و تصویب تحریم است. در صورتی که  نامه  دولت احمدی نژاد در این رابطه دو هفته قبل به آژانس ارسال شده بود. و دولت های غربی و دولت اسرائیل اطلاع داشتند ولی تا چند روز پیش سکوت اختیار کرده بوده اند ولی پس از جلسات مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و مشخص شدن مواضع رژیم اسلامی ، سران 1+5 به یک توافق علیه رژیم رسیدند و پس از آن جوسازی آغاز شد تا دست آنان در ژنو را بیشتر باز کند. یقینا  محور فشار، تاسیسات غنی سازی اورنیوم در اولویت خواهد بود و نقض حقوق بشر به فراموشی سپرده خواهد شد. همین که با این دولت کودتا نشست بگذارند به این معنی است که از دیدگاه غرب این دولت کودتا قانونی و نماینده مردم ایران است ! در حقیقت هیچ جناحی در نظام اسلامی نماینده مردم ایران نیست.

آمريکا و متحدانش در صددند در نشست ژنو به ايران بگويند که بايد در عرض چند هفته دسترسی بدون قيد و شرط به تاسيسات هسته ای سری خود در قم را فراهم سازد .آمريکا، انگليس ، فرانسه ، آلمان ، چين و روسيه در جلسه اول اکتبر در ژنو يک بسته به اصطلاح “شفافيت” نيز ارايه می کنند که تمام فعاليت های هسته ای ايران در سراسر کشور را پوشش می دهد. نوع شفافيتی که گروه 1+5 از تهران می خواهد بسيار وسيع است و شامل افراد، جداول زمانی و تاسيسات می شود که مستلزم دسترسی کامل آژانس به هر مکان ، دفتر يادداشت ، رايانه و سند مربوط به توسعه هسته ای ، همچنين تمام دانشمندان می شود.

از اين رو به نظر می رسد، در قطعنامه احتمالی آتی، محدوديت های پيشين اعمال شده در حوزه های مالی و بانکی با شکل جديدتری همچون تحريم بانک های ديگری از ايران و افزايش هزينه های واردات کالا به جمهوری اسلامی ايران در دستور کار گروه  1+5  قرار خواهد گرفت .همانطوریکه واشنگتن پست نوشت: ”  در صورت شکست گفتگوهای هسته ای، آمریکا می تواند سرانجام گزینه نظامی را در نظر بگیرد. این گزینه گرچه مخاطره آميز، ولى آخرين راه حل است”

در این نشست به طورحتم تصمیمی بر اساس سیاست «رویکرد دوبعدی» اتخاذ و گام‌های آتی مشخص خواهند شد.

مجیــد مشیــدی

30سپتامبر  2009